Gadgeti

iPod vs. Sony Walkman

Svi znaju i svi su čuli za Appleov iPod. Sigurno najpopularniji uređaj za kompaktnu audio reprodukciju rasprostranjen cijelim svijetom. Koriste ga svi – stari, mladi, školarci, zaposlenici, djeca, penzioneri, svi. No, što je sa konkurentima? Što je sa cijenama koje Apple bezobrazno i okrutno podiže na europskom tržištu? Tu dolazi Sony kao rješenje problema. Osim što je cijenom pristupačniji, Sony nudi više i daje bolje performanse i uvjete rada. Ovo se odnosi samo ako obje strane gledamo kao uređaje za reprodukciju zvuka, a ne kao multimedijalne uređaje, jer je onda priča ipak nešto drugačija.

iPod



Definitivno najpopularniji multimedijalni player od 2001. godine pa sve do danas. Appleova prva linija iPodova su bili iPod Classic. Ta linija je danas poznata kao linija sa čak 6 generacija koje su napredovale povećanjem kapaciteta memorije i baterije, no samim dimenzijama se nije ništa posebno mjenjalo. 2004. godine dolazi iPod mini, koji je sa 2 generacije napravio veliki boom u prodaji ovakivih uređaja. Osim što je dimenzijama bio puno praktičniji od classica, bio je i ljepšeg i privlačnijeg dizajna, posebno zato jer je bijela boja prestala bit jedina, te je bilo više izbora. iPod Nano – vjerojatno najjača i najpopularnija linija iPodova sa šest generacija danas je sigurno najrasprostranjenija u čitavom svijetu. Za razliku od Classica, ova linija je iz generacije u generaciju mjenjala i dimenzije i dizajn, i naravno same performanse te kapacitet memorije i snagu baterije. Iako najjeftiniji, iPod shuffle i nije postigao popularnost kao neke druge linije iPoda. Shuffle modeli imaju taj nedostatak displaya, koji jako otežava situaciju. Listanje pjesama napamet jednostavno postaje besmisleno pokraj modela koji imaju predivne velike ekrane u boji prekrasne rezolucije. Ovaj čitav klan audio uređaja radi na principu prebacivanja glazbe putem softvera, tj. preko iTunesa, što nekim korisnicima otežava situaciju. Velika je greška upravo taj nedostatak drag and drop odnosno copy-paste opcije koja je idealna za ovakvu vrstu uređaja i transakcije. Najveći problem koji je Apple imao godinama je kapacitet baterije. Upravo iz razloga jer su sve novije linije i generacije iPoda zatrpane mnoštvom drugih aplikacija, baterija jednostavno ne podnosi toliki teret onoliko koliko bismo mi htjeli. Opet ponavljam, gledamo ovo samo kao uređaj za audio reprodukciju, ništa više od toga. Što se tiče dodatne opreme za iPod, taj element također stavljamo u koš sa negativnim stranama. Oprema je jednostavno skupa, nekad toliko skupa da si možete kupiti solidan mp3 player od bilo kojeg konkurenta i proći još bolje na kraju priče. Što se slušalica tiče, svi iPod modeli imaju 3.5mm audio ulaz, tako da je svejedno koje koristite (naravno, original apple slušalice će dati najbolji zvuk). Punjač ne dolazi u paketu, već dolazi samo USB kabel kojim možete puniti bateriju samo preko računala, uz naravno uvjet da računalo pri tome radi. Punjač koji ide direktno u struju platit ćete nešto više (opet, dovoljno za neki drugi player). No, bez obzira na kojekakve nedostatke, iPod i dalje dominira u svijetu audio reprodukcije, kao i u svijetu multimedijalnih gadgeta.

Sony Walkman

Za razliku od iPoda, Sony Walkman datira iz nešto ranijeg vremena i iz nešto starije generacije i tipa izvođenja audio reprodukcije. Dakle, riječ je o 1979. godini – prvi Walkman od Sony-a, doslovno, Walkman (uređaj koji reproducira preko radio kasete). No, to sad nije bitan dio ove priče. Slično kao i kod iPoda, Sony Walkman svoje proizvode deklarira po serijama koje su malo kompliciranije izražene. No, 3 su osnovne – klasični mp3 player, mp3 player sa multimedijalnim elementima (slike, video, snimanje zvuka, radio…), te video player. Sony ne radi nikakve komplikacije u klasama i serijama svojih proizvoda. Svaki model jednostavno dizajnom i softverski napreduje, bez ikakvih dodatnih kompliciranja čitave priče. Zadnja generacija, tj. najviša klasa je Walkman X (video player) za sada ima prilično dobar uspjeh što se tiče prodaje, iako je još jako daleko od jednog iPod Toucha (bez obzira što je u klasi sa istim). Kad je konkretno riječ o Sony-ju, bitno je, ako ne i najbitnije, spomenuti kvalitetu zvuka, gdje su uvijek bili najjači kada je riječ o multimedijalnim uređajima. Prvi su u svijet konzola unijeli Digital Dolby Surround, prvi su u mobitel uveli mp3 player i prvi su napravili prijenosni audio player. To je točka i nepokoriva činjenica gdje će Sony uvijek biti jači od iPoda. Čist, jak, stabilan i uvjerljiv zvuk zadovoljit će apsolutno svakoga, tako da mislim da po tom pitanju Sony jednostavno nema realnog konkurenta. Od svih Sonyevih Walkman proizvoda, najprodavaniji je onaj najniže klase. Najobičniji mp3 player sa dislpayom od jednog retka, ulaz za slušalice i kapacitet od 4 GB. Izdržljivost baterije i do 20 sati, uz punjenje od samo sat vremena, te opcija drag and drop (copy – paste).

Iako su oba uređaja kvalitetna i u svakom slučaju će zadovoljiti potrebe, mislim da na kraju dolazi i stvar ukusa. Ali, ako korisnik stvarno želi uređaj preko kojega u 99% slučaja želi slušati glazbu, Sony Walkman je idealan odabir, zašto? – Niža cijena, bolja pristupačnost, odlična izdržljivost baterije, kompatibilnost, stabilnost softvera, pregled pjesama i foldera – mislim da su ovi razlozi dovoljni da se u dotičnoj situaciji ipak odlučite za Sony Walkman. Opet ponavljam, to je moj dojam o ova dva uređaja koje sam isprobao, i za samu glazbu, ja biram Sony.(hs)

 


PCchip.hr | Hrvoje Sirovina 26. Lipanj 2011.