PočetnaHardverKomponenteAsus Mars GeForce GTX 760

Asus Mars GeForce GTX 760


Zahvaljujuči dva grafička procesora GTX 760 na jednoj tiskanoj pločici ova se kartica po pitanju performansi može uspoređivati sa najbržim trenutno dostupnim karticama sa jednim grafičkim procesorom

ASUS-ove su MARS kartice oduvijek predstavljale vrhunac tehnologije i ekstremne proizvode namijenjene entuzijastima. Riječ je o karticama s dva GPU-a iz više klase na jednoj tiskanoj pločici, koji su povezani PLX čipom i svaki od njih ima svoju memoriju. Kod nove su se MARS-ice odlučili za malo smireniji pristup i odabrali su dva grafička procesora iz srednje klase – GTX760. No, to nikako ne znači da su napravili I kompromise po pitanju kvalitete ili performansi, jer su čipovi tvornički overclockirani a uz pomoć odličnog hladnjaka mjesta za napredak ima još.

Dvoglava zvijer

Kada je uzmemo u ruke primjećujemo kako je nova MARS-ica prava zvijer. Duga je 28 cm, visoka malo preko 11, a široka oko 4 cm čime zauzima malo više od dva utora, te je uz to i vrlo teška. Kvaliteta izrade je kod Republic of Gamers proizvoda uvijek na najvišoj razini, pa je takav slučaj i ovdje. Dvobojni aluminijski pokrov sa dva ventilatora skriva dva zasebna aluminijska hladnjaka od kojih svaki ima po četiri toplovodne cijevi s direktnim kontaktom na površinu grafičkog procesora. Stražnju stranu velikim dijelom pokriva aluminijska ploča za učvršćenje PCB-a, koja služi i za odvodnju topline. Premium je to proizvod s koje god se strane pogleda u najboljoj Asusovoj tradiciji.

Na specijalno projektiranoj tiskanoj pločici se nalalaze dva grafička procesora GK104-225-A2 razdvojena tako da se točno nalaze ispod svakog od ventilatora. GPU-i rade na osnovnom taktu od 1006MHz što je za 26MHz više nego na referentnim modelima, a deklarirani Boost takt iznosi 1072MHz. Kako to kod Nvidijinih kartica obično biva pravi je radni takt i viši, te se penje sve do 1123 MHz. đ

Udružene snage

Dva grafička čipa u SLI polje veže PLX-ov PEX8747, koji je 5-portni PCIe Gen 3 Switch s 48 stazica a na pločici se nalazi bliže lijevom GPU-u. Oko svakog se čipa nalazi njegovih 2GB GDDR5 memorije koja radi na 1501MHz (6004MHz efektivno) a komunicira putem 256-bitne veze. Za isporuku dovoljno kvalitetne struje za rad brine se 12-fazna Super Alloy Power naponska jedinica i DIGI+ VRM kontroler, a sklop se nalazi točno između dva grafička čipa. Osim 75W koje dobiva preko PCIe-a, napaja se i iz dva osam pinska PCIe priključka, što znači kako je maksimalna teoretska snaga koju može povući visokih 375W. Na strani video izlaza su dva DVI-I konektora, jedan DVI-D i jedan mini Display Port. HDMI podrška dolazi preko DVI to HDMI adaptera. Na vrhu se kartice nalazi MARS natpis koji svijetli crveno i pulsira kada je kartica u upotrebi. Softverska je podrška identična ostatku GeForce kartica serije 7. To uključuje podršku za DX11.1 i OpenGL 4.3 API-e, te 3D Vision, 3D Vision Surround, CUDA i PhysX tehnologije. Asus uz karticu isporučuje i svoju GPU Tweak aplikaciju s kojom smo se poigrali prilikom overclockinga.

Overclocking za pamćenje

Maksimalnu smo snagu podesili na 105%, minimalni GPU napon na 0.95V, a maksimalni na 1.21V. Osnovni smo takt podigli na vrlo visokih 1157, pri čemu je Boost takt bio 1222MHz. Ipak, pregledom smo GPU-Z log-a uvidjeli kako je maksimalni Boost takt vrlo često bio na 1293 MHz što je izvrstan rezultat. Memoriju smo pak sa osnovnih 1502MHz uspjeli podići na odličnih 1768MHz (efektivno 7072MHz).
Rashladni je sistem učinkovit i većinu vremena su temperature u razumnim granicama, no u pojedinim naslovima ventilatori se zavrte na više okretaje a tada neminovno raste i buka. Ipak, jasno je kako ovakav proizvod i ne može biti sasvim tih.

Gaming performanse ove kartice su jednostavno izvrsne i u prosjeku su iznad GTX780 Ti modela, no s jednom malom razlikom – Nvidijin je flagship ipak malo konstantniji u performansama dok je MARS-ica znala varirati. Overclockingom su performanse u pojedinim naslovima rasle i do 14%, a prosjek je iznosio oko 10%.

Tako smo na kraju zaključili da je Asus još jednom napravio odličan ROG proizvod, visoke kvalitete i odličnih performansi. Za razliku od prethodnih MARS-ica, ovaj su se put odlučili za dva GPU-a iz srednje klase, no nisu pogriješili jer je su performanse odlične. Materijali i komponente su visoke kvalitete, baš kao i završna obrada.

Pametna strategija cijena dovela je MARS-icu ispod razine GTX780 Ti kartice, a vani joj se cijena kreće od 550 eura na više, dok je početna cijena za GTX780 Ti kartice 600 eura. Solidna je to vrijednost pogotovo ako budu uključene i Assassin’s Creed: Black Flag, Batman: Arkham Origins i Splinter Cell: Blacklist igre iz Nvidijinog Holiday paketa.

SPECIFIKACIJE

PCI-E 3.0, podrška za DX 11 i OpenGL 4.3, grafički procesor 2x GeForce GTX760, 2x 1152 stream procesora, radni takt grafičkih procesora do 1072 MHz, 2x 256-bitna memorijska sabirnica, 2x 2GB GDDR5 memorije radnog takta 1501 MHz, priključci: 3x DVI/Mini DisplayPort, dva 8-pinska dodatna naponska priključka

USTUPIO
ASUS

CIJENA
oko 550 eura

ZA
odlične performanse, visoka kvaliteta izrade, izvrstan OC potencijal.

PROTIV
povišena razina buke, potrošnja energije

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular