PočetnaSoftverKorisniUslužne aplikacije koje morate imati

Uslužne aplikacije koje morate imati


Ako svakodnevno koristite računalo, tada je velika vjerojatnost da ste se mnogo puta susreli sa raznim problemima na računalu. Bez obzira da li je to pregrijavanje komponenti, virusi, “blue screen of death” ili nešto drugo. U takvim situacijama je korisno imati alate koji vam mogu pomoći brzo dijagnosticirati i otkloniti kvar.

Sigurno ste se našli u situaciji da vam se nešto dogodilo sa računalom, bez obzira da li je to BSoD („Blue screen of death“), virus ili nešto treće, i da u tom trenu niste imali alat s kojim biste riješili problem. Ako vam je to jedino računalo, onda vjerojatno niste imali ni kako naći alat da biste popravili taj isti problem. Zato je korisno imati CD/DVD sa nužnim alatima baš za takve situacije. Odnosno CD na kojem će se nalaziti alati s kojima možete riješiti što veći broj problema. Na webu postoji nekoliko takvih CD/DVD-a, no nisu svi dobri. Neki se fokusiraju na AV programe, neki na neke druge probleme i tako dalje. Mi smo zato odlučili naći 15-ak programa koji rješavaju širok spektar problema i za koje mislimo da mogu pomoći velikom broju računalnih korisnika.

ComboFix

Svi mi koji koristimo Windows operativni sustav imamo AV zaštitu jer je bez toga nemoguće normalno koristiti OS. Pogotovo danas kada samo na Internet spojeni 24 sata i kada nam u bilo kojem trenutku može doći kakav virus na računalo. Nećemo zalaziti u temu posjećivanja „čudnih“ web stranica, no nitko ne može poreći da veliki broj web stranica ima neku vrstu virusa na sebi. Odnosno, ne radi se uvijek o virusima nego o raznim malicioznim kôdovima koji se aktiviraju na računalu i naprave vam neku vrstu štete. Kada se šteta dogodi, jedino što vam preostaje je pokušati ju sanirati. AV programi rade prilično dobro svoj posao, barem velika većina njih, no ne mogu vas zaštititi o raznih malwarea i spywarea. Zato je tu Combofix. Program od svega 4 MB vam može očistiti računalo od svih poznatijih malwarea i spywarea. Aplikacija je jako primitivna (plava konzola koja vam daje malo povratnih informacija), ali je izuzetno učinkovita i trebali biste ju imati. Ne samo da uklanja malware koji nađe, nego i popravlja štetu koju je malware učinio, te će vam kreirati „Restore point“ za ubuduće. Mnogi komercijalni „Anti-malware programi“ se mogu posramiti pokraj ove besplatne aplikacije.

CloneDisk 2.0

Kako padaju cijene tvrdih diskova, tako mi kupujemo sve veće i veće diskove. I što dobijemo? Dobijemo to da u računalu imamo jedan veliki disk od 2-3 ili 4 TB i u slučaju bilo kakve nezgode izgubimo sve podatke. Rijetki su oni koji imaju 2 diska u „mirror“ načinu rada i koji se ne moraju bojati za svoje podatke. Kada se dogode problemi sa diskom treba ih što bezbolnije riješiti i nadati se da će podaci ostati „čitavi“, odnosno da nećemo izgubiti sve ono što smo godinama skupljali. Bila to glazba, filmovi, serije ili jednostavno neki važni podaci koji nam trebaju u svakodnevnom radu. CloneDisk je alat koji se brine za vaš tvrdi disk. Glavna funkcija mu je izrada sigurnosne kopije i vraćanje iste na disk, te izrada klona diska (kopiranje svakog bita sa diska na disk, tako da dobijete identičan disk), no može još mnogo toga učiniti za vas. Recimo, možete spremiti MBR na sigurnu lokaciju i u bilo kojem trenutku vratiti isti u njegovo prvobitno stanje. Nadalje, možete izbrisati particije sa diska, možete kreirati nove particije, smanjivati/proširivati postojeće particije, editirati particijske tablice, testirati brzinu diska, pretražiti da li disk ima oštećene dijelove, formatirati interne i eksterne uređaje (fat16/fat32/ntfs/exfat/udf) i još mnogo toga.

BIOS Utility 1.35

BIOS Utility je kao što mu i samo ime kaže je alat za rad s BIOS-om. S ovim alatom možete dijagnosticirati, popraviti, testirati BIOS i vidjeti da li postoji kakav problem u njegovom radu. Dobiveni podaci su većinom generalni podaci od kojih 80% tih istih podataka možete dobiti i da malo „zasučete rukave“ i uđete dublje u BIOS. No, osim alata za upravljanje BIOS-om, ovaj program nudi i neke dodatne alate za skeniranje hardvera i njegove kompatibilnosti, softverskih paketa koje imate na računalu i još mnogo toga. No, zadržimo se na BIOS-u i njegovoj glavnoj zadaći. BIOS Utility kao glavnu zadaću ima: spremiti ili povratiti spremljenu BIOS konfiguraciju, provjeriti da li su sve postavke u BIOS-u dobro odabrane, dati vam uvid u generalne podatke o BIOS-u, izbrisati postavke BIOS-a (postoje određene situacije kada to morate jednostavno napraviti), dati vam opis problema ako postoji kakav problem (kao i njegov kôd, način na koji se može riješiti problem …) i slično. Osim nabrojanog, tu je još i alati: POST test (testiranje i dijagnosticiranje kvara na matičnoj ploči), Ivecs (za traženje grešaka i kvara na memoriji), CMOSPassword, BIOS Wizard (alat za detaljniju analizu BIOS-a), BIOSMD, UniFlash … Mnogo alata koje morate isprobati.

File Shredder

Svi mi na računalu imamo neke povjerljive podatke koje ne želimo da drugi vide. To mogu biti neki podaci vezani uz posao, privatni život ili nešto treće. U svakom slučaju, svi imamo neke podatke koji nisu za „širu javnost“. Brisanjem tih podataka sa računala nećete zapravo dobiti ništa. Odnosno ti povjerljivi podaci su i dalje na računalu. Ako netko želi povratiti te iste podatke, uzevši u obzir situaciju da ima pristup vašem računalu, dovoljno je da instalira neki jednostavni i besplatni alat za vraćanje podataka i šansa je prilično velika da će ih i vratiti. Zato treba koristiti alate kao što je File Shredder koji stvarno uništavaju podatke. Ovaj alat vam nudi mogućnost brisanja podataka na jednoj nižoj razini, a ne na razini operativnog sustava. Kada brišete podatke u OS-u, oni ih samo „sakriju“, a obrišu ih tek onda kada dođu neki novi podaci pa se presnime preko tih starih podataka koji su sakriveni. Teoretski može se dogoditi da se ti stari podaci nikada ne obrišu ako imate veliki tvrdi disk. Brisanjem podataka sa spomenutim alatom, vi stvarate smeće. Na koji način? Program, u ovom slučaju File Shredder, nalazi u memoriji lokacije na kojima je podatak spremljen i na tim lokacijama piše jedinice i nule po nekom nasumičnom principu i tako nekoliko puta. Onaj tko i uspije vratiti podatke sa te iste lokacije dobiti će neupotrebljive podatke, odnosno „smeće“. File Shredder nudi nekoliko algoritama za brisanje i što jači algoritam uzmete, to ćete bolji rezultat dobiti. Realno gledaju, sa samo 2-3 puta pisanja i brisanja nasumičnih jedinica i nula ćete u potpunosti uništiti podatke, a kamoli ako preko njih prijeđete 35 puta!

Device doctor

Još jedan alat vrijedan pažnje. Iako danas Windowsi vrlo dobro prepoznaju hardver koji se nalazi u računalu ili se spoja na računalo, postoje situacije kada ipak to nije tako. Ponekad ćete problem riješiti tako da odete na stranice proizvođača tog istog hardvera i skinete ono što vam treba. Ili možete koristiti Device doctor koji će vam riješiti više problema odjednom. Kao prvo, odlično skenira hardver i ono što Windowsi odmah ne prepoznaju, ovaj softver bi mogao. No to mu je tek sporedna uloga. Device doctor vam periodično skenira hardver i traži na Internetu nove drivere za vaše komponente. Zapitajte se kada ste zadnji put instalirali neki novi driver? Vjerojatno niste od prvog pokretanja računala kada se skinuli drivere sa CD-a koji je došao sa matičnom pločom ili su vam sami Windowsi prepoznali hardver i instalirali one prve i najjednostavnije drivere. Device doctor je zato prijeko potreban softver jer novi driveri ne dolaze bezveze – dolaze kako bi vaš hardver bolje radio.

Device doctor u svojoj „bazi“ ima oko 13 milijuna individualnih drivera što dovoljno govori za sebe. Treba li vam još koji razlog da ga isprobate?

Hard Disk Sentinel

Nažalost, danas računalne komponente imaju prilično kratak vijek trajanja. Da li je to zbog bržeg i većeg trošenja materijala ili je nešto drugo u igri, ne znamo, no znamo da većina komponenti izdrži onoliko koliko mu traje i garancija. Nije to ništa čudno zapravo – sami proizvođači znaju koliko otprilike komponenta može izdržati ako ju svaki dan koristite i neće vam dati doživotnu garanciju nego 2-3 godine u najboljem slučaju. Da biste spriječili neke veće kvarove, dobro je nadzirati računalo i spriječiti bilo kakvu štetu koju može uzrokovati ona komponenta koja se polako počela kvariti. Tu konkretno govorimo o mogućem pregrijavanju komponenti. Hard Disk Sentinel je alat za nadzor rada tvrdog diska. Rekli smo već da polako korisnici kupuju diskove koji se mjere u terabajtima, a ne gigabajtima i važno je da imate pod kontrolom te iste diskove. HDS ima tri funkcije – pratiti stanje diska, pratiti performanse i temperaturu. Kada kažemo da prati „stanje diska“ tu se prvenstveno misli na napon koji dobiva (da li je konstantan ili ne i da li postoje kakvi problemi oko napajanja), da li postoje kakvi loši (bad) sektori na disku i slično. Ovaj alat je izuzetno bitan jer će vas prvi upozoriti na moguće probleme. Praćenje performansi i temperature je zapravo „sekundarna“ zadaća ovog alata, no kada vidite da vam disk radi na sve većim temperaturama i sve sporije prebacuje podatke sa lokacije na lokaciju, znati ćete da je vrijeme za izradu sigurnosne kopije i zamjenu diska.

MBRWizard

MBRWizard je dizajniran prvenstveno kako bi pomogao ljudima da zaštite MBR (Master Boot Record), ali na jedan drugačiji način – kroz vrlo jednostavnu i grafički solidnu aplikaciju. Mnogi se boje ovakvih stvari jer nisu dovoljno upućeni u problematiku, no zato su tu alati poput ovog koji će otkloniti strah. Pomoću njih u pravili ne možete napraviti (veliku) štetu. Inače, MBR je jedan od najvitalnijih dijelova tvrdog diska koji sadrži sve važne informacije da bi vam računalo (točnije, OS) morao raditi. Što će se dogoditi ukoliko dođe do greške u MBR-u? Izgubiti ćete sve podatke sa diska. A to ne želite.

MBRWizard se sastoji od 4 alata – Malware protection, Disk Imaging, Dual boot i Disaster Recoveryja. Svaki od ovih alata ima određenu funkciju koja bi vam mogla zatrebati. Malware protection je naravno alat za uklanjanje malicioznog kôda koji bi mogao naštetiti MBR-u, ali vam neće samo pomoći oko malwarea nego i od nekih drugih štetnih akcija. Disk imaging, osim što će vam pomoći riješiti probleme oko koruptiranog MBR-a, može vamo pomoći i da riješite probleme koje uzrokuju razni alati za „preslikavanje“ diska. Dual boot alat ne služi za izradu dual boot sistema, nego za čišćenje nereda koji nastane kada počnete eksperimentirati i na istom računalu imati Windowse i Linux distribuciju. Alat je i više nego solidan i rješava mnoge poznate probleme (kao što su recimo problemi sa GRUB loaderom) u par sekundi. I za kraj – Disaster recovery. Alat za izradu sigurnosne kopije MBR-a i ponovno vraćanje istog ukoliko dođe do bilo kakvih komplikacija.

Complete Internet Repair

Svi smo se našli u situaciji da smo iz nekog razloga izgubili konekciju na Internet. Ako imate sreće, mogli ste samo resetirati računalo i kada biste ponovno pokrenuli OS, Internet bi vam radio kao i prije. To se dogodi ponekad kada instalirate neki novi softverski paket, kada mijenjate postavke po firewallu i slično. To zapravo i nije problem. No što kada vam Internet konekcija uopće ne radi, a sve se čini u redu, no vi i dalje ne možete na Internet? Ne možete ni proguglati problem jer nemate kako. Onda je dobro imati alat kao što je Complete Internet Repair (u nastavku: CIR). Ovaj alat vam može popraviti neke od uobičajenih problema sa Internetom i to će napraviti brže od bilo kojeg mrežnog profesionalca. Ići će redom i provjeriti sve moguće potencijalne parametre koji su mogli uzrokovati problem te ih ispraviti. U većini slučajeva ovaj alat može riješiti problem, no naravno postoje i scenariji kada je potpuno nemoćan pa ćete morati pozvati nekoga tko se stvarno bavi mrežama i tko može dublje analizirati problem. I naći rješenje, naravno. U svakom slučaju, ako ne znate što znače kratice DNS, DHCP i slično, ovo je alat za vas.

GParted

Prije instaliranja svog omiljenog operativnog sustava, najčešće možete napraviti particije kakve vi želite. Čak i oni koji nisu tehnički vješti mogu bez problema kreirati particije. Alati su jednostavni, grafički prilično solidni i nemate puno opcija. Particije možete obrisati, kreirati i formatirati. I to je to. No, što kada želite promijeniti particiju, odnosno njenu veličinu ili slično? Prilično je nepraktično formatirati cijeli operativni sustav, izbrisati postojeće particije pa raditi nove. Zato postoje alati kao što je GParted koji vam omogućuju da u realnom vremenu (op.a. „on-the-fly“) izmjenite particije, a da pri tome ne izgubite podatke. GParted je besplatan alat sa lijepim i jednostavnim grafičkim sučeljem koji omogućuje korisnicima da u kratkom vremenu promijene veličinu particije, prebace podatke sa jedne particije na drugu i slično. To je iznimno korisno kada želite, recimo, napraviti dual boot, a niste si na sistemskoj particiji ostavili dovoljno mjesta. Jednostavno „oduzmite“ slobodni prostor druge particije i pridodajte sistemskoj. Najviše što ćete morati čekati je da aplikacija provjeri sve podatke i da bezbolno napravi ono što od nje zahtijevate. Isprobali smo je i u praksi se pokazala kao odlična, točnije s njom možete napraviti što god želite. Mi nismo još niti jednom izgubili podatke ili imali kakvih sličnih problema.

FreeOTFE

Kao što smo rekli, File Shredder je odličan za uništavanje podataka koje ne želite da drugi vide. No što kada vaše računalo/laptop „padne u krive ruke“? Onda vam File Shredder ne znači ništa jer ne možete uništiti podatke. Zato treba kriptirati one osjetljive podatke. FreeOTFE je besplatni program za kreiranje virtualnih kriptiranih particija (unutar „klasičnih“ particija) unutar kojih su svi podaci kriptirani. Točnije, kada spremite podatak u tu virtualnu particiju, on se odmah kriptira. Pokretanjem podatka u kriptiranoj particij, on se u realnom vremenu dekriptira.

Naravno, podaci su zaštićeni ranim algoritmima za kriptiranje podataka i vašom šifrom koja služi kao ključ za šifriranje/dešifriranje pa ćete kada pokrenete računalo i prvi puta pristupite tim podacima, uvijek morati unijeti šifru. Ovaj program je odličan za kriptiranje podataka koje „šaljete“ u oblake preko raznih servisa kao što su Dropbox, SkyDrive, GDrive i mnogi ih koriste baš zbog toga. Naprave virtualnu particiju gdje spremaju podatke koji se šalju u oblake i oni se šalju kriptirani. Ako netko i dođe do njih, s njima ne može ništa napraviti. Danas kada je privatnost prilično ugrožena zbog agencija kao što su NSA, kriptiranje više nije opcija nego potreba!

System Analyser

System Analyser je program kao što mu i samo ime govori – za analiziranje cjelokupnog sustava, odnosno vašeg računala. Postoje razni alati koji rade „stress test“ računala i tjeraju ga da radi na maksimalnom mogućem stupnju, a onda kada nešto nije u redu, ti alati pokušaju iščitati što nije u redu i ponuditi vam rješenje za problem. Takvi alati su ili komercijalni ili su besplatni pa su relativno loši. System Analyser nije alat za stress test, no može vam napraviti odličnu dijagnostiku računala i besplatan je. Performanse samog alata su i više nego dobre. Usudili bise reći, u ovom segmentu besplatnih alata, možda i najbolji. Što vam nudi? Zapravo puno toga – kod pokretanja alata imate razne opcije za testiranje: BIOS-a, mreže, DOS-a, drivera, memorije, grafičke kartice, procesora, monitora, particija (da li postoje kakve greške, bad sektori i slično), zvuka i još mnogo toga. Iz navedenog možete zaključiti da će System Analyser testirati softver i hardver i to je u potpunosti točno. Ako vam treba takva analiza, ovo je alat koji morate isprobati.

Kon-boot

Jeste li se ikada našli u situaciji da zaboravite šifru za ulazak na svoj korisnički račun u Windowsima? Vjerojatno niste jer ne mijenjate šifru dovoljno često. No, ako ste jedan ili jedna od onih što vrlo često mijenjaju šifre, onda ste zasigurno bili u toj situaciji. I što kada se to dogodi? Treba nekako zaobići šifru i ponovno ju u Windowsima podesiti. Kon-boot je alat koji zaobilazi autentifikaciju na Windowsima (32 i 64 bitnima) i omogućuje vam da se spojite bez šifre. Kon-boot privremeno modificira sistemsku jezgru prilikom pokretanja OS-a i omogućuje vam da se spojite bez ikakve provjere. Kod prvog resetiranja ili gašenja računala, on te izmjene uklanja i vraća jezgru u prvobitno stanje, no to vam je dovoljno da unutar Windowsa promijenite šifru i postavite neku koju nećete zaboraviti. Ako ju opet zaboravite, opet pokrenite Kon-boot i problem je riješen. Naravno, mnogi ovaj program zloupotrebljavaju pa je bilo situacija u određenim kompanijama da su se ljudi znali spajati na tuđa računala na ovaj način i pretraživati podatke koje nisu smjeli vidjeti, no to je problem kompanije, a ne ovog alata. U svakom slučaju, odličan alat za spomenute situacije.

Autoruns 11

Svaki operativni sustav vam nudi pregled aplikacija i servisa koji se pokreću kada vi pokrenete operativni sustav. To nije ništa novo i nije previše bitno. Ako imate aplikaciju koju želite pokrenuti sa OS-om, možete ju bez većih problema postaviti da se pokreće sa OS-om, a ako ih ne želite, možete ih ukloniti. No alati u OS-ovima su dosta šturi. Točnije, ne prikazuju vam sve aplikacije i procese i ne daju vam potpunu kontrolu nad tome. Zato postoji, između ostalog, Autoruns. Aplikacija koja vam pokazuje puno veći spektar korisnih informacija. To je iznimno bitno kada dobijete virus, malware ili nešto treće i kada se taj „proces“ pokreće zajedno sa Windowsima. U normalnim okolnostima ga je teško naći, a ovako su šanse mnogo veće. Ako znate ime „procesa“ koji se pokreće sa Windowsima i radi štetu, lakše ga je ukloniti. Ili ručno ili putem dodatnog softvera. U mnogim situacijama se Autoruns pokazao i više nego koristan, ali daleko od toga da je jedini na tržištu vrijedan spomena. Možemo spomenuti još i HijackThis 2, ServiWin 1.50, Silent Runners Revision 64, Startup Control Panel 2.8 …

Ostali korisni programi

Ovi alati/aplikacije koje smo spomenuli su odlične i vjerujemo da će pomoći onima koji imaju određenih problema sa svojim računalom. Nažalost, da bi ovaj tekst bio potpun, morali bismo spomenuti još 3 ili 4 puta ovoliko aplikacija da pokrijemo što veći broj potencijalnih problema. Generalno gledano, mnogi problemi su vezani uz tvrdi disk i gubitak i zaštitu podataka, no daleko od toga da su jedini. Zato preporučamo da si napravite svoj CD/DVD sa svim mogućim korisnim alatima jer nikada ne znate kada bi vam mogli zatrebati. Osim nabrojanih, na popis korisnih aplikacija dodali bismo još neke aplikacije koje morate imati. To su: GMER, RootkitRevealer, TDSSKiller, ODIN, RegBak, Kill CMOS, UniFlash, DOS Navigator, WinMerge, Delete doctor, Filemon, HDD Scan, HDHacker, Network Password Recovery, USB Format Tool, BIOS Master Password Generator, Process Explorer, Recuva, Fix HDC … Što rade spomenuti alati? Otkrijte sami.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular