Postoje fotografi kojima niti jedna razlučivost nije dovoljno velika. Postoje fotografi kojima niti jedan vidni kut nije dovoljno širok. Zovu se fotografi krajolika, podvrsta panoramski fotografi. Nekad, dok je fotografijom vladao film, koristili su se takozvanim panoramskim aparatima u kojima se nalazio poseban film. (Jedan od popularnih panoramskih formata bio je onaj dimenzija 6×17.)
S dolaskom digitalne fotografije nestala je potreba za tako velikim filmom i za specijaliziranim aparatima. Doduše, panoramska fotografija ostala je i dalje relativno specijalizirano područje, pa vam je za ozbiljnije bavljenje njome potrebna posebna glava za stativ, ona kojom ćete optičke greške smanjiti na minimum. Međutim, sve ostalo možete obaviti na računalu – potreban vam je samo program za sastavljanje panorama.
Profesionalci
Oni koji se namjeravaju ozbiljnije baviti panoramskom fotografijom dobro bi učinili kad bi nabavili program posvećen upravo tome. Od njih nekoliko koji se nalaze na tržištu izabrali smo Panorama Studio 2, s dodatnom oznakom Pro, koja upućuje na činjenicu da ga je autor namijenio "ozbiljnijima". Na to upućuju i neke postavke programa koje su "profesionalnije" od onih što ih možete naći u sličnim programima.
Kad program prvi put pokrenete, ne bi se baš reklo da je za potpune profesionalce. Dobijete izbornik s velikim tipkama na kojem možete odabrati hoćete li napraviti panoramu iz jednog reda slika (single-row), panoramu iz više redova (multi-row), importirati već napravljenu panoramsku sliku, uključiti postojeći dokument u otvoreni ili samo otvoriti postojeći projekt. I već tu nastaju problemi.
Recimo, da biste napravili okomitu panoramu, ne možete odabrati single-row. Da, znamo da je row, odnosno red po samoj svojoj prirodi vodoravan te da je autor programa logički i semantički sasvim u pravu. S druge strane, kompliciranje oko semantike nije baš dobar znak. Usput rečeno, okomite panorame mogu koristiti ne samo kod krajolika nego, još i mnogo više, kod snimanja arhitekture.
Zatim, ako ste fotografije za panoramu snimali s desna na lijevo, odnosno obrnuto od toga kako ih aparat imenuje, Panorama Studio nema dovoljno znanja da slike automatski poreda u pravom smjeru za dobivanje panorame. Možete programu zadati da slike posloži obrnutim redom, ali i to nam je bespotrebno kompliciranje. Naime, "profesionalno" ne znači, barem po našem mišljenju, i "bespotrebno komplicirano". Umjesto da dodaje nepotrebnu naredbu (Reverse order, Obrni poredak) i da komplicira oko semantike, autor programa mnogo bi bolje postupio da je napravio algoritme koji bi programu omogućili da sam prepozna kojim redom i kojim smjerom idu snimljene fotografije te da ih sam tako poreda. Recimo, upravo onako kako to radi Photoshop sa svojim alatom Photomerge.
Spajanje
Kad ste slike uspješno importirali, ne treba se previše zafrkavati da biste od njih napravili korektnu panoramu. Mi smo se koncentrirali samo na tipične fotografske širokokutne panorame, one namijenjene ispisu ili da ih gledate kao obične slike. Panorama Studio može napraviti i panorame od punih 360 stupnjeva ili 360 x 180 stupnjeva (polovica kugle), a može ih izravno eksportirati u, recimo, Flash za gledanje na webu. Potrebno je samo da napravljenu stranicu i Flash viewer prebacite na svoj server. To s Flashem odlično funkcionira.
Prilikom sklapanja panorame može doći do problema da se određeni dijelovi ne poklapaju. Program vam daje mogućnost da ručno određujete smještaj i nagib pojedine slike. Također vam daje mogućnost da mu zadate da koristi višu razinu kvalitete otkrivanja preklapanja. Što će, doduše, dovesti do duljeg poravnavanja slika, ali je to i za očekivati.
Međutim, ono što nije bilo za očekivati jest kako program postupa prilikom mijenjanja nekih parametara. Na primjer, želite promijeniti kako se slike pretapaju jedna u drugu. Igrate se postavkama i zaključite da to nema smisla i odustanete. Iako postoji tipka Reset, ne postoji tipka Cancel, nego samo Done. Drugim riječima, iako na koncu niste ništa promijenili, program ponovo nešto sebi proračunava i troši vrijeme.
Još je gora situacija s vremenom kad otvarate spremljeni projekt. Kako autor kaže, radi smanjenja zahtjeva za diskovnim prostorom Panorama Studio u svoj "projekt" ne sprema slike, već samo njihovu lokaciju na disku i postavke. Dakle, baš svaki put kad otvorite spremljeni projekt program ispočetka radi sve, baš sve. Obavijest autoru: profesionalci nastoje što manje bespotrebno trošiti vrijeme.
Uvoz i izvoz
Premda program nominalno podržava i RAW formate i jako velik broj aparata, čini se da mu je ipak mnogo lakše raditi s JPEG-om: kad smo napravili panoramu iz RAW-a, da iskoristimo veću dubinu boje, rezultati su tehnički bili lošiji nego kad smo upotrijebili JPEG-ove razvijene iz RAW-a u Photoshopu. Isto tako, mogućnosti obrade slike u Panorama Studiju relativno su rudimentarne, odnosno bez finijeg podešavanja kakvo se može naći u prvim programima za obradu slike.
Kod spremanja gotove panorame ponovo smo naišli na probleme. Spremanje u jedinstvenu sliku proteklo je bez greške, ali kad smo panoramu htjeli eksportirati kao niz slika za daljnju obradu u Photoshopu, Panorama Studio svaki put bi javljao nekakvu grešku i od eksporta nije bilo ništa.
Na koncu nije bilo ništa ni od daljnjeg korištenja ovog programa. Usprkos mnogim naprednim mogućnostima, dojma smo da je Panorama Studio ipak dosta rudimentaran program. Korisnike kojima treba ozbiljan program za izradu panorama vjerojatno neće zadovoljiti zbog bespotrebnog trošenja vremena i rezultirajuće sporosti, a oni koji bi tek povremeno htjeli napraviti poneku panoramu bolje će proći ako iskoriste automatizirane mogućnosti Photoshopa.(Vlatko Jurić-Kokić)

