Tecra R10 prijenosnik je koji svojim karakteristikama pripada u sam vrh Toshibine ponude poslovnih prijenosnika. Ovaj model predstavlja beskompromisno poslovno računalo, zbog hardverskih karakteristika, autonomije, pratećeg softvera, a jedino nešto slabija kvaliteta izrade stavlja manju packu na inače jako dobro osmišljeno i realizirano prijenosno računalo.
Centrino za profesionalce
Prijenosnik se odlikuje primjenom zadnje verzije platforme Centrino, a temelji se pritom na chipsetu Intel GS45 koji je osnova za profesionalne prijenosnike bazirane na platformi Centrino 2. Sam chipset, u sprezi s adekvatnim procesorom, osigurava vPro ekstenzije koje centraliziranom sustavu uz pomoć Intelove tehnologije Active Management omogućavaju kontrolu svih stanica, bilo da su spojeni unutar mreže ili "na terenu".
Centrino 2 vPro osigurava centralizirano održavanje i servisiranje računala, udaljeni pristup, preusmjeravanje ispisa (uz pomoć konzola) i druge zadatke koji se odnose na pristup podacima. Sva je komunikacija kriptirana, pa se ne treba brinuti o neželjenom pristupu informacijama.
Osim Centrina 2 s vPro ekstenzijama i ugrađeni je procesor u samom vrhu što se karakteristika tiče. Riječ je, naime, o modelu SP9300, umjerene potrošnje i vrlo jakih hardverskih karakteristika. Memorija veličine 2 GB bit će dovoljna za većinu poslovnih zadataka. Manju zamjerku uputili bismo disku koji podržava stariju SATA/150 specifikaciju, no zato je aktivno podržan SMART i zaštita od vibracija.
Povezivanje na četvrtu

Dodatni eSATA konektor prihvaća i USB uređaje
Gledamo li mogućnosti povezivanja, Toshibina Tecra R10 opremljena je apsolutno najboljim rješenjima. Intel WiFi Link 5100 podržava zadnju reviziju standarda 802.11n, a gigabitna žičana mreža podrazumijeva se na platformi Centrino 2. Testirani model opremljen je i Ericssonovim HSPA modulom koji podržava mobilni pristup Internetu brzinama do šest megabita u downloadu i 1,5 megabita u uploadu (tamo gdje je implementiran HSUPA). Osim toga, tu je i Bluetooth 2.1 koji je potrebno zasebno instalirati pokretanjem postavki Bluetootha u Toshibinim alatima. Wireless Manager koristi se za spajanje na mobilnu 2G/3G mrežu, pa neće biti potreban nikakav dodatni softver za to.
Sigurnosne mogućnosti također su impresivne. Softver za podešavanje sigurnosnih mogućnosti (TruSuite Access) omogućava zaštitu podizanja sustava (standardnom lozinkom, ali i korištenjem memorijske kartice SD), prijave na računalo (uz pomoć otiska prsta) i pristup lozinkama za web stranice.
Prijenosna stanica
Na veličinu i težinu prijenosnika znatno utječe 14-inčni ekran. U rukama prijenosnik djeluje vrlo lagano, znatno lakši u odnosu na veličinu. Vrijedi napomenuti da, osim pomalo lošije pozicije tipki Page Up i Page Down, laptop nije izgubio previše na ergonomiji (izuzmemo li standardno lošu Toshibinu tipkovnicu). Kvaliteta izrade nije mu jača strana, iako je nešto manje osjetljiv na prljanje. Za intenzivniji rad ne bismo ga mogli preporučiti. Mehanizam za pričvršćivanje baterije nije najsretnije izveden. Autonomija je i više nego dobra – gotovo pet sati s isključenim bežičnim mogućnostima povezivanja odličan je rezultat.
Sve u svemu, radi se o solidnom prijenosniku, izuzmemo li, naravno, standardne Toshibine boljke (prekrcan prateći softver i slabija kvaliteta izrade). (Tomislav Perić)

