Top 5 najtraženijih smartphonea
Polako nam na vrata dolazi božićno vrijeme, a s njime i božićni popusti. Pa ako ste planirali kupiti kakav mobitel, odnosno pametni telefon, možda je sad najbolje vrijeme za kupovinu. Uz to, možda ćete dobiti i kakve popuste na tarifu, jer ovakve telefone ne možete kupiti kao sami uređaj. Tj. možete, no tada će vam trebati par tisuća kuna. Ako vam to nije problem, samo naprijed, ostali će ih vjerojatno kupovati uz produženje ugovora ili uz sklapanje novog.
Na popisu je izostavljen iPhone 4S jer je on „posebna“ kategorija i uvijek će biti tražen i popularan, stoga nema smisla vrijeme trošiti na njega. Znate i sami što on sve nudi i što može, jer smo nekoliko tekstova posvetili upravo njemu. Probali smo biti što objektivniji i ponuditi vam što veći izbor. Pa pogledajmo što se u „svijetu“ traži!
1) HTC Raider 4G
HTC je poznat konkurent Appleu i Samsungu i drži se u samom vrhu pametnih telefona. Jedino što nas smeta je prevelik broj modela na tržištu, a premala je razlika između njih – svi koriste iste procesore, istu količinu RAM memorije imaju, ekran jednakih veličina i rezolucije/kvalitete…
No, unatoč tome imaju jako dobre uređaje koji će mnogima biti prvi izbor. Nama se Raider 4G svidio zbog više segmenata, no posebno zbog ovog dijela „4G“ u nazivu, ali o tome nešto kasnije.
Raider je, očekivano, Android telefon (dolazi sa verzijom 2.3.4 – Gingerbread) za one najzahtjevnije korisnike. Prvo što će vam „upasti u oči“ je prekrasan dizajn, te veliki HD zaslon. Da, složiti ćemo se da većina HTC telefona odlično izgleda, važnije je ono „ispod haube“. Procesor koji koristi je dvojezgreni procesor radnog takta 1.2 GHz (iako na nekim stranicama piše da je na 1.5 GHz što je krivo), 1 GB ram memorije, te 16 gb prostora za spremanje vašeg sadržaja – kakav god on bio. Proširivo je do 32 gb, no mislimo da to nije potrebno.
Da se sad vratimo malo na 4G konekciju, odnosno LTE tehnologiju. HTC Raider vam omogućuje brzine do 50 Mbps uploada i dvostruko više downloada! Ove brzine ćete rijetko naći u Hrvatskoj, no LTE polako dolazi i za godinu dana – tko zna. Možda barem u Zagrebu bude neka veća pokrivenost ovim signalom. Znate i sami da danas ljudi sve više koriste mobitele za Internet i surfanje dok čekaju prijatelje i/ili dok se voze tramvajem, pa će vam trebati i veliki ekran. Raider vam nudi 4.5 inčni vrlo kvalitetan ekran (540 x 960 pikslea), no manje nismo ni očekivali. Nadalje, posjeduje dvije kamere. Sprijeda – 1.3 megapikselnu kameru za video razgovore, a otraga daleko bolju kameru (8 megapiksela) rezolucije 3264×2448, s auto-fokusom i dual-LED bljeskalicom.
Dimenzije telefona su standardne 128 x 67 x 11.2 mm, dok je težina 177 grama. Spomenimo još dobru kvalitetu reprodukcije glazbe, odlične senzore, photo pozive, Wi-Fi 802.11 b/g/n, microUSB, video kvaliteta snimanja do 1080p, radio. Najveća mana mu je slaba baterija – maksimalno 5 sati kombinirane upotrebe: pozivi, Internet, glazba, igre.
2) Samsung Galaxy Note
Da li je to pametni telefon? Da li je tablet? Ne, to je hibrid tableta i samrtphonea i odličan je ! Samsung Galaxy serija ima mnogo dobrih telefona (kao i HTC – dolaze gotovo na polumjesečnoj bazi), no Note nas je jednostavno oduševio. Dimenzije mu nisu male (146.9 x 83 x 9.7 mm), no nije mu ni zamjeriti jer nudi stvarno mnogo. Iako su mobiteli/pametni telefoni prvenstveno namijenjeni pozivima i glasovnoj komunikaciji, oni su danas mnogo više, a mnogi i rijetko na njih razgovaraju. Sve se svodi na pisanje emailova, poruka, surfanje internetom, te korištenje aplikacija. Note je tu najbolji, a evo razloga zašto to mislimo.
Krenimo od onoga što vidimo, a to je ogroman 5.3 inčni super AMOLED ekran, veličine 800 x 1280 piksela. Uz njega ide i Stylus S Pen olovka za lakši rad i navigaciju po ekranu. Ekran je vrhunski i ne treba previše vremena na njega trošiti.
Unutar samog mobitela nalazi se procesor baziran na ARM arhitekturi i radi se o modelu Cortex-A9, kojeg možete naći u nekim slabijim tabletima. Naravno, riječ je o dvojezgrenom procesoru takta 1.4 GHz. Uz gigabajt RAM memorije, ovaj telefon radi sasvim dobro, no ponekad se zna usporiti jer koliko god na papiru (ili ekranu) moćno izgledao – problemi postoje. Riječ je o grafičkim aplikacijama, odnosno mogućnosti da na Noteu crtate, bilježite i izrezujete (slike) i telefon ne može sve „progutati“, ali to je samo manja zamjerka. Sve ostale aktivnosti se izvode bez ikakvih problema. Kamera je odlična (8 MP, 3264 x 2448 piksela, auto fokus, LED beljskalica), podržava snimanje u 1080 p (24-30 frameova), sekundarna kamera (prednja) ima 2 megapiksela što je pomalo i nevažno, a isto kao i prijašnji model podržava LTE tehnologiju.
U biti ovaj telefon je odličan za sve što poželite, od gledanja videa na YouTubeu, do razgovaranja i slanja emailova, a ako želite hibrid između mobitela i tableta – Note je za vas idealan. Neki će mu i zamjeriti te dimenzije, no mi vam tu ne možemo pomoći. Samsung je s ovime ozbiljno „zaprijetio“ konkurenciji i nada se ogromnom uspjehu u Europi i Aziji, a na kraju krajeva i Americi.
Nismo spominjali ostale mogućnosti i opcije poput Wi-Fija, Bluetootha i sličnog jer se to danas podrazumijeva i telefoni koje mi predstavljamo zasigurno to imaju. Za više informacija svakako posjetite GSM arenu gdje možete naći jako detaljan opis svakog pojedinog modela telefona.
3) Motorola Droid Razr
Na tržištu pametnih telefona dugo nije bilo Motorole i sada se vraćaju u velikom stilu. Brend RAZR nije nov, no trebalo mu je nešto da ga digne – ovaj mobitel je to učinio. Droid Razr (nadalje: Droid) izgleda fantastično! I tu nimalo ne pretjerujemo. Išli bismo toliko daleko i rekli da već duže vrijeme nismo bili tako oduševljeni dizajnom – radi se o tankom aluminijskom kućištu, dok je zadnja strana presvučena Kevlarom (lagana i snažna slitina).
Kod nas ga još nije moguće kupiti, no postoje neka predviđanja da bi se do Božića mogao pojaviti u Vipovoj ponudi, a strah nas je uopće pomisliti kakva će cijena biti. Nadamo se da neće pretjerivati – nažalost, moguć scenarij.
Ekran je super AMOLED, gustoće 256 piksela po kvadratnom inču, što je jako puno. Procesor koji koristi smo malo prije spomenuli – Cortex A9. Nije tajna da se većina pametnih telefona vrti na 5-6 različitih procesora, razlikuju se u nekim sitnicama koje kupci ili nagrađuju ili kažnjavaju. Što je i dobro i tjera proizvođače na novosti i razna „iznenađenja“. Vrlo je važno napomenuti da Motorola dolazi i sa grafičkim procesorom PowerVR SGX540 radi boljeg pokretanja animacija, igri i sličnog. Ovo je mobitel baziran na Androidu 4.0 (iako dolazi sa verzijom 2.3.5 koju je moguće odmah unaprijediti) pa mu je GPU prijeko potreban. Ono što nas smeta je baterija koja se deklarira kao nova, odnosno napredna baterija koja može izdržati preko 12 sata ukoliko telefonirate. Nije istina, iskustvo govori o duplo manjem vremenskom razdoblju, a imajte na umu da će u pozadini raditi i 3G mreža, nekima i Wi-Fi i to vrijeme pada za još 20 posto. Nismo toliko razočarani baterijom (jer one ne mogu pratiti današnju tehnologiju), koliko time što se zavaravaju kupci. Sve ostalo je više-manje standardno, od kamere do Internet konekcije (4G).
Ovaj mobitel bi nam možda bio prvi izbor kada bi mu cijena bila niska jer će se moći nadograđivati na nove verzije Androida (one koje dolaze iza verzije 4.0), nudi odličan odaziv, ekran, brzi rad, zaštitni sloj preko ekrana sličan onom na iPhoneu, dobar GPU, Touch-focus, Geo-lociranje, podršku za Adobe flash…
4) BlackBerry Torch 9860
Prijašnja tri mobitela su bili bazirana na Androidu i vrijeme je da se malo prebacimo na neke druge operativne sustave. BlackBerry je odličan ukoliko ste jedan od onih što cijele dane nešto rade i moraju biti u mogućnosti u pokretu i u svako doba dana odgovarati na emailove i razne poruke. BlackBerry Torch je odličan odabir iako neće imati fizičku tipkovnicu (viđenu kod modela Curve i Bold), no to ne umanjuje njegovu vrijednost. Predstavljen u kolovozu, a na tržištu od kraja listopada ove godine.
Zašto kupiti ovaj mobitel? Već smo rekli da je to mobitel namijenjen drugačijoj skupini korisnika (onoj koja mobitel ne koristi samo za 3 aplikacije i igranje igri u tramvaju), a uz to BB 7 operativni sustav je odličan. Možda nema na raspolaganju na desetke tisuća aplikacija, no ima one koje su prijeko potrebne i koje će vam biti dovoljne za rad u pokretu. Nadalje tu je odličan hardver – CPU QC 8655 na 1.2 GHz, 768 MB RAM memorije, ekran 480 x 800 piksela, 3.7 inča, kamera 5 MP, 2592х1944 piksela, snimanje u 720p kvaliteti.
Ono što nas je malo razočaralo je izostanak podrške za 4G mrežu i mali prostor na samom uređaju (< 3 GB). Ako radite uređaj namijenjen internetu i korisnicima koji su stalno spojeni na Internet – koristite najnoviju tehnologiju! Pogotovo zato jer je uređaj namijenjen svjetskom tržištu koje će vjerojatno vrlo brzo priječi na 4G signal, odnosno tehnologiju. Kod nas je to sve u povojima. No, da ne ispadne da se samo žalimo, pozabavimo se ostalim segmentima koji nam se sviđaju. Jedan od njih je multimedija, odnosno podrška za mnoge popularne formate – mp4, .m4a, .3gp, .m4v, .avi, .asf, .wmv (video), te .mp4, .m4a, .3gp, .m4v, .avi, .asf, .wma, .mp3, .flac, .ogg, .aac, .amr, .wav, .mid, .qcp (audio). Tu je još i mobilni office koji nam je „simpatičan“, Amazon aplikacija za glazbu, Wikitude, Slacker Radio, Wi-Fi 802.11 b/g/n, BlackBerry maps, Organizer, Voice memo/dial. Može li baterija to sve izdržati? Može, no ne zaboravite svaku večer priključiti uređaj na struju jer neće „živ“ dočekati jutro.
5) HTC Titan
Za kraj, bilo bi pošteno završiti sa uređajem koji je trenutačno najpopularniji HTC, a nije baziran na Androidu. Da, radi se i Windows Phoneu, točnije verziji 7.5 Mango.
Prilikom izrade ovog modela, čuli su se svakakvi nazivi (poput HTC Eternity, HTC Bunyip, HTC Ultimate), ali ima Titan mu bolje stoji. Dizajn je vrlo robustan i izgleda vrlo čvrsto, što se u praksi i pokazalo točnim.
Ako zavirimo ispod haube, nalazimo dobar hardver, no na to smo već navikli. Pogotovo kod Apple,a Samsunga i HTCa – stvar je nijansi. Kod Titana se prvi put koristi CPU 1.5 GHz Scorpion, baziran na chipsetu Qualcomm MSM8255. Pokazao se dobar, no za ovakav radni takt, možda smo očekivali mrvicu bolje performanse. GPU je Adreno 205 o kojem nemamo najbolje mišljenje, ali za WP i više nego dobar. Za one koji ne znaju, WP je odlično optimiziran i mobiteli bazirani na tom OS-u rade u pravilu bolje od Androida uz uvjet da imaju gotovo identičan hardver. Nemojte se odmah zgražati nad OS-om jer je Microsoft (koliko god nas Windowsi puta razočarali) napravio odličan posao sa Mangom.
HTC-ov model Radar je gotovo identičan, pa ukoliko nađete vremena, usporedite ih, možda vam se Radar više svidi.
Ne sviđa nam se ni količina RAM memorije s kojom uređaj dolazi, a to je 512 MB. Moglo je bolje, jer bi se ovaj nedostatak mogao osjetiti kod multi-taskinga.
Ostale karakteristike: S-LCD ekran, 480 x 800 piksela – 4.7 inča, 16 GB prostora, nema podršku za LTE tehnologiju, kamera – 8 MP, 3264×2448 piksela, auto fokus, LED bljeskalica, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, video kvaliteta 720p, Bluetooth 2.1 …


